U nas w tym roku majówka niestety pracowita i deszczowa (śledzimy pogodę w Polsce i zazdrościmy tych ekstremalnie wysokich, jak na tę porę roku, temperatur 😉 ) Ale, że my nudy nie lubimy i na miejscu długo nie usiedzimy (nawet Polka zaraz po przebudzeniu pyta: „gdzie jedziemy na wycieczkę”?), postanowiliśmy udać się do miejsca, gdzie na głowę deszcz nie kapie 😉
Rochemenier to mała, ale urzekająca miejscowość w zachodniej Francji, która pod swoimi urokliwymi, kamiennymi fasadami skrywa fascynujący sekret. To właśnie tutaj znajduje się Musée du Village Troglodytique, czyli Muzeum Wioski Troglodycznej. Jest to najbardziej kompletne stanowisko troglodytów w Dolinie Loary z pomieszczeniami mieszkalnymi, narzędziami, przedmiotami codziennego użytku, starymi zdjęciami i bardzo realistycznym podwórkiem. Zwiedzanie odbywa się po oznakowanej trasie (udostępnione jest jedynie część wioski – dwie fermy zagospodarowane w roku 1967, a następnie porzucone przez swoich mieszkańców na początku XX-go wieku). W przeciwieństwie do tradycyjnych wiosek troglodytów wykopanych w klifach, wioska Rochemenier składa się z domów wykopanych w płaskim terenie. Nad ziemię wystają jedynie kominy.
Najstarsze domy pochodzą z XIII wieku. Podłoże stanowi miękka skała osadowa – falun (można jej dotknąć przed rozpoczęciem wizyty – jest bardzo lekka). Zawiera wapienny piasek, który był wykorzystywany jako nawóz w celu neutralizacji kwasowości gleby.
Cała wioska Rochemenier jest rezultatem wyłącznie pracy ludzkiej. Na płaskiej powierzchni powyżej fermy był uprawiany ogród. Mieszkańcy początkowo wydrążyli dziedziniec, stanowiący wielki kamieniołom pod gołym niebem, a następnie dookoła niego powstały poszczególne domy mieszkalne oraz pomieszczenia da zwierząt i te przeznaczone do przechowywania sprzętu rolniczego.
Skomentuj