Zamek Montresor – polski skarb nad Loarą

W VI wieku książę Gontran, syn króla Franków Klotara I, wyruszył w długą podróż przez rozległe krainy swojego królestwa. Podczas jednej z nocnych wędrówek, zmęczony całodzienną jazdą, zasnął u podnóża starej, majestatycznej skały. W snach ukazywała mu się piękna księżniczka, której urok i łagodność porwały jego serce. Nagle, Gontran został obudzony przez dziwne szelesty. Dostrzegł małą jaszczurkę, pokrytą tajemniczym, złotym pyłem, wyłaniającą się ze skalnej szczeliny. Jaszczurka, ku jego zdumieniu, przemówiła ludzkim głosem. Wyjawiła mu, że jest księżniczką, uwięzioną w ciele jaszczurki przez zazdrosną czarownicę. Jedyne, co mogło odwrócić zaklęcie, to odnalezienie skarbu ukrytego gdzieś w głębi skały. Porywając się na zadanie, Gontran kazał swoim ludziom przeszukać okolicę. Po wielu dniach poszukiwań, w głębinach ziemi, odkryto skarb o niewyobrażalnej wartości. W chwili, gdy skarb został wydobyty na powierzchnię, jaszczurka przemieniła się z powrotem w księżniczkę. W dowód wdzięczności i dla uczczenia tej niezwykłej przygody, Gontran wzniósł na wzgórzu, gdzie odnaleziono skarb, wspaniały zamek, który nazwał Montresor – co oznacza „moja skarbnica”. Księżniczka i Gontran zakochali się w sobie i wkrótce potem pobrali, żyjąc długo i szczęśliwie.
Legenda ta, choć pełna fantazji, na trwałe wpisała się w historię zamku Montresor, dodając mu tajemniczości i czyniąc go miejscem o magicznym zabarwieniu, przyciągającym miłośników opowieści z dawnych czasów.

Mówi się też, że zamek w Montresor to polski skarb nad Loarą. Dlaczego? Otóż w 1849 roku zamek ten nabył jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Wielkiej Emigracji XIX wieku – Ksawery Branicki, czyniąc z tego miejsca małą Polskę w prowincji Touraine. Przez dekadę trwały prace renowacyjne zamku w Montresor, który ucierpiał w czasie Rewolucji Francuskiej. Wewnątrz znajdują się dekoracje nawiązujące do Polski, w tym polskie herby oraz obrazy, które ukazują między innymi przedstawicieli rodów Branickich, Potockich i Reyów, a także sceny z historii Polski. Obecnie zamek jest własnością rodziny Rey, potomków Ksawerego.

Według różnych źródeł, w Montresor znajduje się ponad 20 polskich domów. W latach 60. XX wieku, kiedy wiele budynków w Montresor było opuszczonych lub w złym stanie, polscy emigranci zaczęli je kupować i remontować. Dzięki temu, w Montresor powstała znaczna polska społeczność. W efekcie, w tej malowniczej wiosce można czasami usłyszeć język polski, a polskie wpływy są widoczne w lokalnej kulturze i architekturze.

PS. W Château De Montresor jest dostępny przewodnik w języku polskim 😉Bilet wstępu dla osoby dorosłej 10 euro.
Ona

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *